HE
HE

מקצועות מבוקשים

מקצועות מבוקשים בשוק התעסוקה

מקובל להניח ששוק הלימודים עוקב אחר שוק התעסוקה ומתאים את עצמו אליו. דהיינו, מקצועות מבוקשים על ידי הסטודנטים הם לכאורה המקצועות בהם מוצעות הכי הרבה משרות וקיים בהם ביקוש לידיים עובדות.

הנחה זו – למרות היותה הגיונית – אינה מדויקת כלל. ברוב הזמן שוק הלימודים מפגר אחר שוק התעסוקה, בדרך כלל משום שמחפשי הלימודים אינם בודקים קודם לכן, היכן חסרים ידיים עובדות ואילו מקצועות מבוקשים והיכן יהיה ללימודיהם סיכוי גדול להוכיח את עצמם.

בשנים האחרונות אנו עדים לירידה מינורית במספרם של האנשים המעוניינים ללמוד עריכת דין. ועדיין, בתחום הלימודים האקדמאיים, הרי שלימודי משפטים נחשבים למבוקשים ביותר בקרב המתעניינים. אחריהם צועד התואר הוותיק במנהל עסקים, ושורה של תארים בתחומים כמו תקשורת וממשל, מדעי המחשב, פסיכולוגיה ואפילו עבודה סוציאלית וראיית חשבון.

בתחום לימודי התעודה ישנו מגוון אדיר של קורסים ותעודות. לצד פריחה במספרם של הקורסים ללימוד טכנאות סלולר, נמשכת מגמת ההתעניינות בתכנות ושאר מקצועות הטכנולוגיה. אך באותה מידה ניתן למצוא קורסים לפאנות, לחשמלאות ולאדריכלות, לעיצוב חזותי ותכנות, לרפלקסולוגיה וגרפולוגיה, לפרסום ולקונדיטאות, וזהו רק מדגם קטן מעשרות מקצועות מבוקשים וקורסים העומדים לרשות המתעניינים. תחום בולט בצמיחתו המהירה הוא תחום הדיגיטל ברשת הממוחשבת. תחום זה שעדיין לא תחרותי בקרב מסגרות הלימודים, כבר מעורר עניין רב בקרב המתעניינים בלימודי תעודה. והוא כולל מגוון נושאים, החל משיווק ברשת הממוחשבת עבור דרך לוחמת סייבר וכלה בניהול רשתות חברתיות וכדו'.

מאידך, שוק התעסוקה מחפש אנשי שיווק ומכירות חרוצים ומקצועיים. ביוטכנולוגים, מנתחי מערכות ומהנדסים, ואפילו רופאים ואופטומטריסטים. אין ספק שישראל הולכת ונעשית מעצמה טכנולוגית והביקוש למנהלי מוצר, מנהלי פרויקטים, מהנדסים ואנשי פיתוח בעיקר למובייל, נותר קשיח יחסית. במילים אחרות, ההייטק על כל היבטיו שולט בשוק המקצועות המבוקשים בישראל

יש לקחת בחשבון את העובדה שהביקוש עשוי להשתנות במהירות משנה לשנה וממדינה למדינה. כך שייתכן שאחרי תקופת הלימודים, תגלו שהביקוש למקצוע שלמדתם ירד או עלה ושמספר המתמודדים על כל משרה גדל או פחת.

לפי נתוני ענקית כוח האדם 'מנפאואר', בישראל קיים ביקוש מתמשך לאנשי מכירות. למעשה קיים מחסור כרוני באנשי מכירות כמעט בכל תחום. החל מהייטק ונדל"ן וכלה בשטחי פרסום בערוצי המדיה השונים.

עוד עולה מנתוני החברה לשנתיים האחרונות, כי הולך וגדל מקומם של אנשי הפיתוח, המאפיינים והמהנדסים שגם הם מקצועות מבוקשים בשוק העבודה. ההתקדמות הטכנולוגית המהירה מאפשרת גם לבעלי ניסיון מועט להיקלט מהר מאוד במשרות מתגמלות בתחומים אלה.

ההמלצה שלנו: אל תלמדו מקצוע רק בהתאם לרמת הביקוש הנוכחית בשוק התעסוקה. למדו מקצוע שמתאים לכם, לאופייכם ולכישוריכם, ובכך תגדילו את סיכוייכם להצליח, אף יותר מאשר בתחום מבוקש אך כזה שאינו מתאים לאופייכם וכישוריכם. ברור שכאשר אתם מתלבטים בין שני תחומים שמתאימים לכם, כדאי לכם לבחור בתחום בו קיים ביקוש גדול לידיים עובדות.

חשוב לציין כי בכל מקרה, גם כאשר אתם ממש בטוחים בעצמכם, מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע. דהיינו יועצי תעסוקה שמכירים את המציאות בשוק העבודה לאורך זמן ויכולים למנוע מכם מפח נפש בסיום הלימודים. אל תשכחו שגם הלימודים דורשים לא מעט מאמץ. כדאי מאוד שהוא לא יהיה לשווא.

זכרו! תפקידנו הוא לעשות השתדלות וכלי לפרנסה ולא לנהל את שוק התעסוקה… את הפרנסה מעניק לנו בורא עולם מידו הטובה והפתוחה.

כל הזכויות שמורות ל״קרן קמח״
Powered by: mosesnet