HE
HE

הכוונה מקצועית וייעוץ

הכוונה ויעוץ מקצועי

ההכוונה המקצועית בקרן ק.מ.ח נועדה לסייע לפונים מהאוכלוסייה החרדית המעוניינים לרכוש מקצוע ומתלבטים לגבי המסלול המתאים להם, או לאנשים אשר מתקשים להתפרנס מהמקצוע בו הם עוסקים ומעוניינים לשנות את מסלול תעסוקתם על ידי רכישת מקצוע חדש באמצעותו יתפרנסו טוב יותר בשוק העבודה.
הכוונה מקצועית מהווה חלק חשוב ומרכזי מהשירות אותו מעניקה הקרן במטרה לשפר את סיכויי הפרנסה של בני הציבור החרדי בשוק העבודה.
התלבטות אודות מקצוע מתאים היא נחלתם של אנשים רבים בעולם המערבי והיא נובעת ממספר סיבות מרכזיות. הבהרה: לא מדובר בהתלבטות בין מקומות עבודה שונים, אלא בין מקצועות שונים.
הסיבות המרכזיות שגורמות לאנשים להתלבט בבחירת מקצוע:
אי בהירות לגבי הנטיות התעסוקתיות. כלומר, מה הם תחומי התעסוקה המועדפים; חוסר ביטחון ביחס ליכולות האישיות ולמידת ההתאמה לדרישות הלימודים או העבודה; קושי לקבל החלטות בנושאים חשובים וביניהם בחירת תחום הלימודים או העיסוק; רצון להיות בטוח ככל הניתן שתתקבל ההחלטה הנכונה על בסיס כל המידע והשיקולים הרלוונטיים; מצב שבו – מסיבה כלשהי – קיים צורך או רצון לשנות את העיסוק ולעשות מעבר משמעותי למקצוע אחר; חוסר שביעות רצון מהמצב התעסוקתי הקיים ורצון לנסות מסלול תעסוקתי אחר.

 • מי נותן את הייעוץ?

  הליך הייעוץ וההכוון בקרן ק.מ.ח. ניתן בידי אחד או יותר מאלה: יועצים תעסוקתיים, פסיכולוגים תעסוקתיים או מאמנים תעסוקתיים. אנשים אלה מגיעים מקרב הציבור החרדי, מכירים את החסמים האופייניים לציבור זה, והתמחו בתחום הייעוץ התעסוקתי. הייעוץ עצמו כולל מספר שיחות אישיות ואבחון מקיף ומקצועי.

  תהליך הייעוץ מתחיל במבחן ממוחשב הנותן מיפוי מקיף של יכולות האדם, מאפייני אישיותו, סגנון עבודתו ונטיותיו התעסוקתיות. כמו כן עומדים המאבחנים על תחומי ההתעניינות וקשת הערכים המשפיעים על העדפותיו ועל שביעות רצונו במסגרות לימודיות ובעבודה.

  לאחר האבחון הממוחשב ובהתאם לתוצאותיו, מתקיימת פגישת יעוץ (לעיתים יותר מפגישה אחת, בהתאם לצורך) בה נבחנים פתרונות תעסוקה או לימודים המתאימים למאפיינים שעלו באבחון, בהתאם לתנאים האישיים ולחסמים הייחודיים לכל אחד. היועצים מגבשים יחד עם הפונה תכנית פעולה ומגדירים עמו יעדים למימוש הפוטנציאל הגלום בו.

  הייעוץ וההכוון ניתנים לגברים ולנשים בנפרד על-ידי יועצים לגברים ויועצות לנשים. היועצים והיועצות צברו ניסיון רב בתחומם והם מטפלים מידי שנה במאות פונים ופונות. יכולת ההקשבה שלהם יחד עם ההיכרות המיטבית עם שוק העבודה על שלל מרכיביו, מאפשרות להם לתת לכל פונה את כל הכלים הנדרשים לבחירת מקצוע שיאפשר לו להגשים את הפוטנציאל התעסוקתי הגלום בו.

 • כיצד מתנהל התהליך?

  תהליך הייעוץ נפתח בשיחה טלפונית קצרה בין הפונה והיועץ ממחלקת הרישום. במהלך שיחה זו יברר היועץ את תנאיו הבסיסיים של הפונה וכבר בשלב הזה עשוי היועץ לתת כיווני חשיבה ראשוניים אודות המסלול התעסוקתי הרצוי.

  השלב השני הוא יום אבחון ממוחשב. בתחילת היום ימלא הפונה שאלון ממוחשב בו יפרוס את מצבו האישי והתעסוקתי כדי לתת ליועץ תמונה מלאה לשיחת הייעוץ. מילוי השאלון אורך כחצי שעה. לאחר מכן יחל האבחון הממוחשב שנמשך כ 4-5 שעות.

  בשלב השלישי תיערך שיחת הייעוץ הפרונטאלית עם היועץ התעסוקתי. במהלך שיחה זו יתרשם היועץ מטופס הרישום של הפונה, ינתח את תוצאות האבחון הממוחשב שערך, יתייחס לשאלון האישיות ויבחן את התאמתו של הפונה ללימודים בהתאם לנטיותיו התעסוקתית כפי שעלו באבחון.

  מאחר וכל פונה מביא לתהליך את סיבת הפניה האישית שלו, כמו גם את מאפייניו וניסיון חייו הייחודיים, נבנה תהליך הייעוץ בק.מ.ח. באופן אינדיבידואלי לכל פונה.

  ברוב המקרים יסתיים הראיון האישי בסיכום משותף ובהפניית הפונה למוסדות לימוד רלוונטיים עבורו. כאשר הפונה יבחר לעצמו את מסגרת הלימודים המתאימה ומסלול הלימודים, יהיה עליו לעדכן את הקרן ולהגיש את הטפסים הרלוונטיים עבור המלגה או ההלוואה בהתאם לתכנית הסיוע המתאימה למקצוע בו בחר.

  כאשר הפונה אינו מצליח לבחור מקצוע מתאים, יופנה הפונה לפסיכולוג או מאמן תעסוקתי שיסייעו לו למצוא את מקומו בשוק העבודה. במקרים כאלה ייתכן ויידרשו מספר מפגשים על מנת להגיע למיצוי יכולותיו של הפונה.

  כך או כך, סיומו של התהליך בהחלטה על מקצוע מתאים, בבחירת מסגרת לימודים רלוונטית ובהגשת המסמכים הנדרשים עבור סיוע בשכר הלימוד בהתאם לנוהלי הקרן.

 • מה תפקידו של האבחון התעסוקתי?

  האבחון התעסוקתי הוא תהליך נפוץ בעולם העבודה המערבי ובמסגרתו נערך מיפוי מקיף של יכולות האדם, מאפייני אישיותו וסגנון עבודתו, תחומי התעניינותו ומבנה אישיותו. מטרת האבחון היא להעניק לאדם שבחר ללמוד מקצוע את היכולת לממש את הפוטנציאל הגלום בו ולא לבזבז את זמנו בלימודים שאינם מתאימים עבורו.

  אבחון תעסוקתי יכול להיעשות גם במסגרת מיון עובדים לתפקיד מסוים. במקרה הזה נועד האבחון להבטיח כי האיש שנבחר אכן מתאים למלא את התפקיד בהתאם ליכולותיו.

  כמו כן, ניתן להשתמש באבחון תעסוקתי תוך כדי עבודה. גם במקרה זה תהיה מטרתו של האבחון לבדוק האם העבודה בה עוסק הנבחן מתאימה ליכולותיו, לאישיותו ולסגנונו והאם אינו "מבזבז את עצמו" בעבודה שאינה מתאימה עבורו.

  האבחון כולל מבחנים לבדיקת יכולות וכישורים ומתבצע לרוב באמצעות מילוי שאלונים אישיים ואישיותיים כדי לעמוד על היכולות השונות של האדם בתחומים שונים. כגון יכולות קוגניטיביות ומאפיינים חברתיים. האבחון אובייקטיבי ואינו נותן ציון שלילי או חיובי. הוא בוחן את היכולות הנתונות הקיימות במטרה לעמוד על הפוטנציאל ולכוון את הנבחן לתחומים בהם הוא טוב יותר.

כל הזכויות שמורות ל״קרן קמח״
Powered by: mosesnet