HE
HE

הזנקת עסקים

כך מזניקים עסק קיים

עסק, כמו אדם, כמו כל העולם, חייב להיות בתנועה כל העת. הוא אינו יכול לשקוט על שמריו. משום שעמידה במקום משמעותה נסיגה. השוק משתנה כל הזמן: הצרכים, הפתרונות, המתחרים והלקוחות. כיצד ניתן להזניק עסק קיים ולעורר אותו לחיים?

האמת היא שאין פתרונות קסם. אך ישנם כמה וכמה טיפים שיכולים לסייע לכם להקפיץ את פעילות העסק ולנצל את מקסימום הפוטנציאל הגלום בו.

קופסא? כן. קופסא. חשבו יצירתי. חשבו מחוץ לקופסא. הנה דוגמא: חברת שמירה ניסתה למכור מערכות מיגון בשכונה ירושלמית על קו התפר. המכירות היו יגעות. איש הפרסום שלה ביקש לפנות אל המשטרה ולקבל את נתוני הפשיעה בשכונה. מתוכם ניפה את ההתפרצויות לבתים. בשבוע שלאחר מכן התפרסמו בעיתוני השכונה ובמקומוני העיר ידיעות מרעישות שנשאו את הכותרות: "גל פריצות בשכונת גדות". שבוע לאחר מכן מלאו ידיהם של אנשי המכירות עבודה. עשרות מערכות ושירותי מוקד נרכשו בתוך פחות מעשרה ימים. היו יצירתיים.

תשוקה – השגרה עשויה להיות מבורכת אך בד בבד שוחקת. אל תתנו לה להשתלט לכם על העסק. נסו להתרענן שוב ושוב. להתחדש. רוצים דוגמא? בבקשה: עסק לממכר מוצרי חשמל שהצליח במשך שנים למכור טלפונים ביתיים, גילה ירידה הולכת ונמשכת במכירות. בנו הצעיר של בעל העסק שנישא והחל לסייע לאביו בעבודה, החליט להכניס סטנד של מוצרי סלולר על חשבון מכשירי הטלפון הביתיים.

האב התנגד אך לאחר חודשיים שינה את טעמו לאחר שהמכירות העידו על גידול במכירות, גם במכירותיהם של טלפונים נייחים. היום הפכה החנות לחנות ומעבדה לטלפונים סלולאריים. הבן הצעיר הכניס תשוקה לעסק ושבר את השגרה.

תחרות – אל תחששו מתחרות. ברוב המקרים, תחרות יכולה להגדיל שוק. דהיינו, כניסה של חנות נעליים חדשה למרכז המסחרי, יוצרת ברוב המקרים לקוחות חדשים, מהם כולם נהנים. אל תחששו ממנה. נצלו אותה! לימדו היטב את המתחרים ונסו להכניס מוצר או שירות חדש שהשוק עדיין לא מציע. ויש גם דוגמא…

חברה לייצור חטיפים שהתקשתה לשרוד בתחרות הגוברת, זיהתה צורך גדול מאוד בחטיפים נטולי גלוטן. למרות המורכבות הגדולה, הצליחה החברה לייצר מוצרים טעימים ללא גלוטן. מהר מאוד גדל שטח המדף שלה ברשתות השיווק ובמרכולים. היום ניתן למצוא עוד המון מוצרים מתחרים. אך בהיותה הראשונה, הצליחה החברה ליצור לעצמה נתח שוק מכובד. כיום, כל תוצרתה של החברה מכוונת לשוק נטול הגלוטן.

חיקוי – נכון. תמיד כדאי להיות יצירתיים ומקוריים. אך לעיתים ניתן לחקות אחרים. מספרים על יהודי שחיפש כיצד להתפרנס ולאחר שזיהה מספר חנויות נעליים ברחוב הראשי, מיהר ופתח גם הוא חנות שכזו… לימדו היטב את המתחרים. שימו לב היכן הם מצליחים ונסו לחקות אותם.

שימורים? כן. לקוחות יש לשמר. כמובן שלא בכל מחיר. נכון אמנם שבשנים האחרונות הלכה וירדה מידת הנאמנות של הלקוחות, אך שימור לקוח קיים עולה הרבה פחות מגיוסו של לקוח חדש. השקיעו בלקוחות קיימים. תנו להם שירות טוב ויחס חם וברוב המקרים תבחינו בהשפעה על המכירות.

לקוח קיים יסכים להתנסות במוצר או בשירות חדש שאתם מציעים משום שהוא כבר מכיר אתכם ו"רגיל" אליכם. מה עשתה החברה המרכזית למשקאות? העתיקה לארץ את בקבוקי ה-2 ליטר והליטר ונתנה ללקוחותיה הזדמנות רכישה נוספת.

המידע מיועד לגברים ונשים כאחד ונכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד.

כל הזכויות שמורות ל״קרן קמח״
Powered by: mosesnet